Kolay CRM ‘in Kuruluşunuza Faydaları

SATIŞ VERİMLİLİĞİ 44%
SATIŞLAR 37%

Kolay CRM Müşteri İlişkileri Sisteminin faydaları, gerçek sonuçlarla kanıtlanmıştır.

TAHMİN DOĞRULUĞU %48

Potansiyelleri Tanımlayın, Kategorilere Ayırın ve Stratejinizi Belirleyin

Kolay CRM Türkçe müşteri ilişkileri sisteminin en önemli avantajlarından biri, potansiyel müşterileri kolayca ve hızlı bir şekilde

tanımlamanıza, ekleyebilmenize ve bunları doğru bir şekilde sınıflandırmanıza yardımcı olmasıdır. Özelleştirilmiş şablonlar ile belgelerinizi daha kısa sürede oluşturabilir, yanıt süresini kısaltabilir ve satış ekiplerinin bir sonraki fırsata geçmesini sağlayabilirsiniz.

Müşteriler ve beklentiler hakkında eksiksiz, doğru ve merkezi olarak tutulan bilgi ile satış personeli, dikkatlerini ve enerjilerini doğru müşterilere odaklayabilir ve rekabet avantajı elde edebilir.

Müşterilerinizi daha iyi anlamak, çapraz satış ve satış fırsatlarınızı artıracaktır. Buda size mevcut müşterilerin yeni işlerini kazanma şansı verir.

Daha iyi bilgi ile müşterilerinizi daha iyi hizmet verebilirsiniz. Mutlu müşterilerin sürekli müşteriler olması muhtemeldir ve bu müşteriler tekrar tekrar harcama yaparlar. ( Bazı çalışmalara göre bu gibi durumdaki müşteriler oransal olarak 33% daha fazla harcama yaparlar.)

Ürün ve Hizmetlerinizi Geliştirin

Kolay CRM yazılımının genellikle gözden kaçırılmaması gereken yararı, işletmeniz genelinde çok çeşitli kaynaklardan bilgi toplayabilmesidir. Bu, müşterilerinizin kendilerini nasıl hissettiklerini ve kuruluşunuz hakkında neler söyledikleri gibi hakkında eşi görülmemiş bilgiler sunar. Böylece sunduğunuz hizmetleri geliştirebilir, sorunları erken belirleyebilir ve boşlukları belirtebilirsiniz.

Kolay CRM ve Bulut Devrimi

Kolay CRM müşteri ilişkileri sisteminde belki de en önemli gelişme, bulut bilişime geçiş olmuştur. Yüzlerce ya da binlerce masaüstü PC ve mobil cihazda yazılım yükleme ihtiyacından kurtulmuş dünya çapındaki kuruluşlar veri, yazılım ve hizmetlerin güvenli bir çevrimiçi ortama taşınmasının faydalarını keşfetmiştir.

Her Yerden Çalışın

Bulut tabanlı Kolay CRM, her kullanıcının her zaman aynı bilgilere sahip olabilmesi anlamına gelir. Yoldaki satış gücünüz, verileri kontrol edebilir, bir toplantıdan hemen sonra güncelleyebilir veya herhangi bir yerden çalışabilir. Aynı bilgiler satış ekibinden müşteri hizmetleri temsilcilerine ihtiyaç duyan herkes tarafından kullanılabilir.

Maliyetleri Azaltmak

Kolay CRM müşteri ilişkileri sistemi, sisteme erişen kullanıcı sayısına ve ihtiyacınız olan özellik türlerine göre fiyatlandırılır. Sizin için yararlı olmayan herhangi bir özellik için ödeme yapmazsınız. Bu, sermaye gideri açısından çok uygun maliyetli olabilir ve aynı zamanda son derece esnektir.

    Sizde Kolay-CRM ile tanışmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir