Kolay CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemi Size Neler Sunar?

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) diğer teknolojilerle olan entegrasyonu ve bilgi çağına uyumluluğu ile işletmelerin müşteriyle ilişkilerini nasıl yönetmeleri gerektiğini açıklığa kavuşturmuştur. Geçmişte, CRM ‘in sadece büyük işletmeler için yapıldığı ve daha sonra bu teknolojinin çok maliyetli, zaman alıcı, çok karmaşık ve başarılı olmak için çok yıkıcı olduğu korku hikayeleri vardı. Ancak çoğu korku hikayesi gibi bu da yalnızca hayal ürünüydü.

Kolay CRM gibi etkili bir müşteri ilişkileri yönetimi şirketinizin, müşterilerini ve onların beklentilerini yönetebilmenizi sağlamasının yanı sıra çalışanlarla olan etkileşimlerini de düzenli ve kapsamlı olarak göz önüne serer.

Şirketlerin müşterileri ile ilişkilerini daha iyi yönetmeleri, bilindiği üzere karlarını artırması sürecinin belki de en önemli referans noktasıdır. Kolay CRM yazılımı, gerekli bilgileri düzenleyerek size bu süreçte yardımcı olacaktır.

“Bir CRM uygulaması daha iyi organize olmanın ve daha azıyla daha fazlasını yapmanın daha iyi bir yoludur”

Brian Patrick Donaghy*
Broadhorn Capital

*: Donaghy, Appcore’daki vizyoner çalışması ile Iowa Teknoloji Derneği tarafından 2017 yılında ” Yılın CEO’su ” seçildi.

Kolay CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi, işletmenizin hangi sektörde olduğuna bakılmaksızın, şunları yapmanıza izin veren bazı avantajları sunarlar:

Hangi müşterinin en kârlı olduğunu öğrenin. Satın alma davranışını ve diğer müşteri verilerini analiz ederek, işletmeniz için en iyi müşterilerinizin anlaşılabilmesini sağlar. En çok kar sağlayan müşterileri, en yüksek kar marjlarıyla ayırt edebilirsiniz. Daha iyi müşteriler için, bu bilgileri daha iyi bir müşteri hizmetleri katmanı sağlamak için kullanabilirsiniz.

Satınalma modellerini analiz eder. Müşteri satın alma alışkanlıklarının daha iyi anlaşılması, potansiyel yüksek değerli müşterileri belirlemenize yardımcı olur, böylece satış fırsatlarınızı en iyi şekilde bu müşterilerle yapabilirsiniz.

Müşteri başına karı maksimize edin. Kolay CRM’den toplanan veriler, satış maliyetlerini belirli müşterilere indirmenize yardımcı olur ve müşteri etkileşimlerinde karınızı artırmanıza yardımcı olur.

Uygulama Programlama Arayüzü (API): Bu, Kolay CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi sisteminin diğer sistemlerle bağlantı kurmasını ve bilgilerin bir çok kez girilmesi ihtiyacını ortadan kaldırmasını sağlar.

Çoklu iletişim bilgileri: Kullanıcılar, bir kişinin adıyla ve aynı zamanda şirketiyle bilgileri organize edebilmeli ve bilgiye erişebilmelidir. Bu, belirli bir kişiyle birlikte meydana gelen tüm etkileşimlerin yanı sıra, tek bir şirket içinde birden fazla kişiyle de görülebilmesini mümkün kılar.

Gösterge Panoları: Sistem, bir şirketin müşteri tabanı ve çalışanlar üzerinde çalışan satış fırsatlarının özet bir görünümünü sağlar. Böylelikle gelecek vaat eden fırsatların çatlaklardan düşme olasılığı daha düşük olur.

Yetkilendirme: Yöneticiler, görevleri çalışanlarına elektronik olarak devretmek için sistemi kullanabilir.

Bilgi girişi ve erişimi: Çalışanınız sistem içerisine herhangi bir yerden bilgi girebilmeli ve bilgiye erişebilir. Örneğin, telefonda bir müşteri ile konuştularsa, bu aramanın ayrıntılarını girebilir. Sistemde ise, bu bilgiler hem bireyin hem de şirketin adıyla erişilebilir.

      Siz de Kolay-CRM’i ücretsiz denemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir