Türkçe Müşteri İlişkileri Yönetimi Liste Ekranı

Kolay CRM Türkçe Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamasındaki modüllerin liste ekranında yer alan kayıtlar ihtiyacınıza göre verdiğiniz filtreler doğrultusunda çeşitli liste görünümlerine göre gösterilebilir.
Böylelikle kendinize, çalışanlarınıza ya da her birime özel görünümler yaratarak, kayıtlarınıza içerisinde kolay ve hızlı bir biçimde ulaşabilir ve raporlarınızı alabilirsiniz.

Örneğin Müşteri Adayları modülü içerisinde müşteri aday kaynağı “ Fuar ” olan kayıtların liste görünümünü oluşturmak için, imleç “Tüm Müşteri Adayları” liste görünümünün üzerine getirilir ve “Oluştur” butonu ekranda belirir.

Butona tıkladıktan sonra açılan ekranda, oluşturulmak istenen liste görünümünün ismi girilir ve liste ekranında görünmesi istenen alanlar sürükle/bırak yöntemi ile seçilir ve sıraları belirlernir.

Önemli Bilgi : Liste görünümü oluştururken “Kullanılabilir Alanlar” kısmında seçilebilecek olan alanlar, özelliştirme kısmında ilgili modülün içerisinde yer alan ve alan güncelleme kısmında görünürlük alanında değer olarak “liste” seçilenlerdir.

Daha sonra “Filtre Kriterleri” kısmından oluşturulmak istenen liste görünümüne ait filtreler kaydedilir.

Bu kısımda seçilen 2 veya daha çok şartın aynı anda devreye girmesi isteniyorsa “Filtre Şablonu” kısmına “1 ve 2” ibaresi yazılır. 2 veya daha çok şart birlikte devreye girmeyecekse o zaman “1 veya 2” ibaresi yazılır.

Son olarak oluşturulan liste görünümünün, sistem içerisinde hangi kullanıcılar tarafından görüntüleneceği belirtilir.

Önemli Bilgi : Yeni oluşturulan liste görünümü bütün profillerde görünür fakat yine profiller kendi yetkileri doğrultusundaki kayıtları görürler, bütün kayıtlar açılmaz.

Tüm bu adımlar sonrasında “Fuar” liste görünümü seçildiğinde, müşteri aday durumu fuar olan müşteriler ekranda belirecektir.

      Siz de Kolay-CRM’i ücretsiz denemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir