Türkçe Kolay CRM ve API Ortaklığı

kolay crm hız

Artık zamanla yarışan günümüz dünyasında, işler hızlı ve düzgün çalışmadığı zaman sinir bozucu ve verimsiz bir hal almaya başlar. Örneğin günlük olarak kullandığımız uygulamaları, yazılımları ve programları ele alın.

Her birinin, belirli verileri kolay ve kullanılabilir şekilde erişmek, işlemek ve saklamak gibi özel bir işlevleri vardır. Bununla birlikte, her birinin oluşturduğu bilgi diğeri tarafından sindirilemez ise, aralarında veri aktarımı yapmak,  sıkıcı, zaman alıcı ve maliyetli bir ” kesip ve yapıştırma ” işlemi haline dönüşebilir.

Öte yandan, bu farklı uygulamaları, yazılımları ve programları birbirine bağlayabiliyorsanız veriler, bir uygulamadan serbest bırakılıp bir başkasına aktarılabilen, devredilebilen bir dijital varlık haline gelir.

Bu bağlayıcı Türkçe Kolay CRM ve API’dir.

API NEDİR ?

API, Uygulama Programlama Arabirimi anlamına gelir. Sorunsuz bir şekilde etkileşimde bulunarak içerik, kaynak ve verilerin iki uygulama arasında birlikte çalıştıran bir programlama parçasıdır. Başka bir deyişle API, bilgilerin “kesilip yapıştırılması” gerekmeden iki nokta arasında sürtünmesiz şekilde akmasını sağlayan bağlantıdır.

Bir restoranda sizinle ilgilenen bir garson düşünün. Siz, müşterisiniz ve sipariş vermek için elinizde bir menüyle masada oturuyorsunuz. Süreçteki bir diğer etken ise restoran’ın mutfağı, siparişinizi yerine getirecek sağlayıcı yani. Siparişinizi mutfağa iletmek için bir bağlantıya, sonra da yiyeceklerini masanıza geri getirmek için bir bağlantıya ihtiyacınız var.
Mutfakta yemek pişirdiği için şef o bağlantınız olamaz. Yemek sipariş eden müşteriye ve onu hazırlayan şefe bağlamak için bir şeye ihtiyacınız var. Burada ihtiyacınız olan bağlantı garson’dur ya da konumuz gereği API’dir. Garson siparişinizi alır, mutfağa gönderir, mutfağa ne yapacağını söyler. Daha sonra, mutfaktan gelen yanıtı size iletir.

Türkçe Kolay CRM ve API

Daha fazla veri hacmi ve artan sayıda iletişim kanalı ile farklı kaynaklardan insanlar ve şirketler hakkında bilgi yakalayabilmek ve organize edebilmek, verimli operasyonlar oluşturmanın anahtarıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, rekabetçi bir ortamda, müşteri ilişkilerini daha iyi yönetebilen şirketlerin başarısı daha olasıdır.

Bu nedenle, en küçüğünden büyüğüne kadar olan şirketler, giderek daha fazla bölümlere ayrılmış pazarlara etkili pozisyon alabilmek için yüksek hacimli müşteri verilerinin toplanması ve hasat edilmesi için Türkçe Kolay CRM sistemini giderek daha fazla benimsiyor.

Türkçe Kolay CRM esnek altyapısı ve uzmanlığı ile kullanmakta olduğunuz programlara entegre olarak, veri alışverişini sizin için sağlar. Bu sayede iş yükünüzün azalmasını sağladığı gibi, istediğiniz dataları bünyesinde toplayarak tüm iş süreçlerinizin kalbi olmaya izin verir.

      Siz de Kolay-CRM’i ücretsiz denemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir